PROJEKTY EUROPEJSKIE - Zobacz

10 uczniów Niepublicznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Rybniku Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach kształcących się w zawodzie kucharz w terminie 17.10.2015 r. - 8.11.2015 r. odbyło praktykę zawodową we włoskim mieście Rimini w ramach projektu Erasmus + „Z ziemi włoskiej do Polski – Polska młodzież na szlaku włoskich smaków”. Uczniowie przed wyjazdem uczestniczyli w zajęciach dodatkowych z języka włoskiego oraz angielskiego. Podczas praktyk uczestnicy byli podzieleni na trzy grupy i odbywali staże w hotelach Bengasi, Jolie oraz Della Vista.

 

Trzy tygodnie spędzone w Rimini upłynęły praktykantom na pogłębianiu wiedzy z zakresu kuchni włoskiej podczas pracy pod nadzorem szefów kuchni w hotelowych restauracjach. Nasi uczniowie poznali również zwyczaje i elementy tamtejszej kultury. Mieli okazję w praktyce posługiwać się językiem włoskim i angielskim oraz nawiązać znajomości z osobami z różnych krajów.

 

Podczas pobytu we Włoszech dla uczestników praktyk zorganizowano wycieczki do Ravenny oraz San Marino. Czas wolny upływał uczniom na spacerach po plaży i starówce. Uczniowie wrócili z praktyk zadowoleni, zainspirowani kuchnią i kulturą włoską. Pozytywna atmosfera w kuchni i podejście pracowników hoteli sprawiały, że praktykanci z chęcią chodzili do pracy w hotelowych restauracjach. Uczniowie podkreślają, że wyjazd dodał im pewności siebie i zainspirował do pogłębienia wiedzy z gastronomii oraz języków obcych. W ostatnim dniu praktyk uczestnikom zostały wręczone międzynarodowe certyfikaty Europass Mobility.

 

 

Uczestnicy podczas wręczenia certyfikatów Europass Mobility

 

 

 

COMENIUS - MEETING IN POLAND 23-28.03.2015 

 

Od 23 do 28 marca uczniowie naszej szkoły gościli swoich partnerów z Rumunii, Węgier, Bułgarii, Turcji oraz Grecji. Wizyta odbyła się w ramach realizowanego od 2014 r. unijnego projektu edukacyjnego Comenius pn. „Biodiversity Conservation The Only Path To Our Survival”.
W trakcie pobytu w Rybniku, uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich poznali polską kulturę, obyczaje, tradycje. Odwiedzili i poznali też wiele narodowych zabytków oraz ciekawych miejsc związanych z tematyką projektu.
Pierwszym etapem wizyty było uroczyste powitanie gości wraz z prezentacją oficjalnej piosenki projektu pt. „Łąki”, która została zaśpiewana przez uczennicę naszej szkoły Danutę Piecowską, której towarzyszył zespół „La Corda”. Następnie wszyscy mieli okazję do zwiedzenia szkoły oraz warsztatów szkoleniowych w Radlinie, gdzie doceniono ich bogate i profesjonalne wyposażenie. W czasie pobytu w Radlinie nauczyciel języka angielskiego Magdalena Watoła przybliżyła uczestnikom polski system edukacji.
Najważniejszą częścią mobilności był oczywiście aspekt przyrodniczo – ekologiczny związany z tematyką bioróżnorodności. Dlatego jednym z punktów programu była wizyta w rezerwacie przyrody „Łężczok”, który okazał się doskonałym miejscem do pokazania specyfiki regionalnego ekosystemu. W trakcie pobytu w rezerwacie młodzież i nauczyciele wzięli udział w warsztatach fotograficznych dotyczących fotografowania przyrody, które przeprowadził instruktor zawodu Harald Bem. Wykonane tego dnia zdjęcia zostały wykorzystane do stworzenia przez młodzież prezentacji przyrodniczej „Hello spring”. Po wizycie w „Łężczoku” uczestnicy udali się do Urzędu Miasta Rybnika, gdzie zostali powitani przez Wiceprezydenta Miasta Rybnika Wojciecha Świerkosza. Podczas spotkania goście zapoznali się z największymi atrakcjami miasta oraz działalnością wydziału ochrony środowiska.
Kolejnym punktem wizyty był wyjazd do Wisły, gdzie uczestnicy mogli poznać piękny i różnorodny krajobraz Beskidu Śląskiego ze ścieżką edukacyjno – przyrodniczą na Baranią Górę na czele.
Trzeciego dnia na gości czekała kolejna atrakcja przyrodnicza, jaką był Park Leśnych Niespodzianek w Ustroniu. Nauczyciele oraz uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się różnym gatunkom zwierząt i roślin. Wizyta w tym miejscu pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających, i które to można karmić z ręki. W zagrodach uczestnicy podziwiali żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty. Bezsprzecznie największymi atrakcjami parku są sowiarnia i sokolarnia, gdzie wykwalifikowani sokolnicy zaprezentowali loty dzikich ptaków.
Ostatnimi miejscami jakie poznali uczestnicy projektu były: Zabytkowa Kopalnia „Guido” w Zabrzu oraz dawna stolica Polski - Kraków. Szczególną radość sprawiła wizyta w kopalni, gdzie zagraniczni goście na poziomie kilkuset metrów pod ziemią mogli poznać specyfikę pracy najpopularniejszego na Górnym Śląsku zawodu górnika.
Podczas całego tygodnia młodzież i jej opiekunowie zwiedzili wiele ciekawych przyrodniczo i kulturowo miejsc, program był bardzo urozmaicony, pogoda oraz humory dopisały więc pobyt wszyscy uznali za bardzo udany. Spotkanie w Polsce było okazją do wielu ciekawych rozmów, integracji przy ognisku, wymiany doświadczeń, co z pewnością zaowocuje nowymi znajomościami, a nawet przyjaźniami. Uczniowie mieli także okazję do nauki fotografowania przyrody oraz podnoszenia umiejętności posługiwania się językami obcymi w codziennych sytuacjach. Pomaga to w przełamywaniu barier i nieśmiałości. Warto dodać, iż w przygotowanie wizyty byli zaangażowani zarówno nauczyciele, jak i młodzież. Dzięki wzorowej współpracy wszyscy goście czuli się w Polsce bardzo dobrze, co wielokrotnie podkreślali podczas pożegnalnej kolacji.
Przed osobami zaangażowanymi w działania już tylko ostatnie spotkanie w Grecji, które kończy i podsumowuje projekt.

 

 

PROJEKT LEONARDO DA VINCI

 

Kucharz z tradycjami przygotowujący zdrową żywność i promujący SLOW FOOD

stosując tylko naturalne składniki niezbędne do przygotowania zdrowych dań

 

 

Uczniowie Niepublicznej Szkoły Zawodowej z kształcący się w zawodzie: kucharz (Daniel Sobik, Mateusz Michalik, Anna Sosna, Sandra Gębalczyk, Kamila Brzezinka,  Kamil Herman, Marek Sojka, Marzena Konsek, Anna Gabrielczyk) w dniach 30.03-19.04 odbyli praktykę we włoskiej miejscowości Spoleto w Fattoria Biologica Patrice - średniej wielkości ekologicznym gospodarstwie agroturystycznym wyspecjalizowanym w ekologicznej produkcji żywności.

Praktyka była realizowana z funduszu projektu europejskiego: Leonardo da Vinci . Tytuł projektu nosił nazwę: Kucharz z tradycjami przygotowującyzdrową żywność i promujący SLOW FOOD stosując tylko naturalne składniki niezbędne do przygotowania zdrowych dań. Celem zagranicznegostażu było poszerzenie zasobu wiedzy na temat zdrowej żywności typu Slow Food, doskonalenie umiejętności przygotowywania potraw regionalnych,poznanie innej kultury i nauka organizacji pracy w warunkach obcojęzycznych.

Nasi uczniowie zdobyli wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat zdrowego żywienia  - umiejętności dobierania ekologicznych i sezonowych produktów do dań. Nauczyli się także przyrządzać typowo włoskie posiłki takie jak: tradycyjna włoska pizza, lasagne, spaghetti, ręcznie robiony makaron strangozzi, bruschetta, quiche, jagnięcina, włoski deser tiramisu i wiele innych. Podczas pobytu we Włoszech miały również miejsce wizyty studyjne w olejarni i winnicy – małych przedsiębiorstw wytwarzających organiczne wino i oliwę z oliwek.Odbyły się także wykłady z zakresu kultury Włoch oraz zajęcia z języka włoskiego.

 

 

 

 


 

 

 

 

PROJEKT COMENIUS "BIODIVERSITY CONSERVATION -

THE ONLY WAY TO OUR SURVIVAL"

 

10 kwietnia sześcioosobowa grupa uczennic naszego Zespołu Szkół w składzie: Małgorzata Mikółka, Klaudia Gac, Patrycja Hyła, Agata Barczyk, Agata Masarczyk oraz Martyna Chłodek wróciła z Koszyc na Słowacji. Nauczycielami sprawującymi opiekę nad grupą byli Agata Szulik oraz Radosław Bała. Celem wyjazdu było spotkanie młodzieży oraz nauczycieli zaangażowanych w pracę nad projektem LLP Comenius pn. „Biodiversity Conservation the only way to our survival” („Różnorodność gatunkowa flory i fauny jedynym sposobem na przetrwanie”). 
Wyjazd na Słowację był drugim etapem realizacji projektu, w którym oprócz Polski, biorą udział: Rumunia, Słowacja, Grecja, Turcja, Bułgaria oraz Węgry.
Podróż przebiegła spokojnie i bezpiecznie. Trasa była okazją do podziwiania malowniczych terenów przyrodniczych Beskidu Niskiego, Gór Leluchowskich i Przełęczy Tylickiej. Koszyce przywitały nas słoneczną i ciepła aurą. Po zakwaterowaniu w pensjonacie usytuowanym w centrum Starego Miasta wyruszyliśmy do Gymnázium Opatovská 7 – szkoły będącej gospodarzem spotkania. Nasza grupa przywitała się z pozostałymi uczestnikami oraz zwiedziła szkołę i zapoznała się ze słowackim systemem edukacji. Naszą przewodniczką była słowacka koordynatorka projektu Mária Kaduková, spotkaliśmy się również z dyrektorem Gymnázium (na Słowacji jest polskim odpowiednikiem liceum) Lenką Hézselyová’ą.
Po tradycyjnym słowackim obiedzie czyli gulaszem z knedlami ruszyliśmy w podróż do serca Koszyc, którym jest Stare Miasto. Koszycka starówka, licząca 460 zabytkowych budowli, jest największą miejską strefą historyczną na Słowacji. Nie sposób wymienić wszystkich zabytków, które zwiedziliśmy, ale największe wrażenie wśród wszystkich wzbudziła gotycka katedra p.w. św. Elżbiety. Urokliwe uliczki otoczone gotyckimi kamienicami i świątyniami to najpiękniejszy atrybut miasta. Gros zabytków skupia się przy ulicy Hlavnej, najpiękniejszej promenadzie w kraju, przecinającej Stare Miasto z południa na północ. Wieczorem przyszedł czas na odpoczynek i kolację.
W drugim dniu pobytu na młodzież czekały pierwsze poważne wyzwania. Rankiem udaliśmy się do parku leśnego miasta Koszyce, gdzie znajduje się wieża widokowa Hradová - wybudowana 466m nad poziomem morza, z jej najwyższego punktu obserwacyjnego (16,3 m) roztaczają się szerokie widoki na Kotlinę Koszycką. Wieża była punktem docelowym wycieczki, jednak po drodze musieliśmy wykonać kilka zadań przyrodniczych – rozpoznać i określić wiek podanych gatunków drzew, nazwać zwierzęta w języku angielskim oraz odszukać gatunki kwiatów.
Popołudnie minęło pod kątem międzykulturowej prezentacji krajów uczestniczących w projekcie. Każda grupa przedstawiła narodowe potrawy i tańce oraz opowiedziała o swojej ojczyźnie. Nasze uczennice zatańczyły trojoka, natomiast opiekunowie zaprezentowali kilka polskich potraw z roladą, kluskami i modrą kapustą na czele. Tańce były okazją do wspólnej zabawy i nauki podstawowych kroków. Na zakończenie degustowaliśmy niektóre narodowe potrawy oraz wymieniliśmy się pamiątkami z naszych krajów. Wieczorem odwiedziliśmy najstarszą koszycką restaurację – „Levočský Dom”, w której degustowaliśmy kolejną słowacką potrawę - vyprážaný hermelin s hranolkami.
Trzeci dzień rozpoczął się od zwiedzenia dwóch koszyckich muzeów – Muzeum Naturalne oraz Muzeum Wschodniosłowackie Koszyce oraz Słowackie Muzeum Techniczne. W pierwszym podziwialiśmy ekspozycję przyrodniczą (minerały, flora i fauna Słowacji), natomiast w drugim każdy mógł zgłębić tajniki nauki za pomocą interaktywnych urządzeń.
Z wycieczki wróciliśmy do szkoły, gdzie odbył się instruktaż wykonania profesjonalnego zielnika. Każda grupa dowiedziała się jakie są etapy przygotowania roślin do ekspozycji. Następnie młodzież udała się na zajęcia sportowo – rekreacyjne, a opiekunowie na spotkaniu roboczym dyskutowali na temat kolejnych zadań projektowych. 
Ostatni dzień spędziliśmy w ogrodzie botanicznym, gdzie najpierw wysłuchaliśmy wykładu nt. specyficznych gatunków słowackiej flory, a następnie podziwialiśmy różnorodność i piękno roślin całego świata.
Podczas całego wyjazdu młodzież aktywnie spędzała czas poznając rolę różnorodności gatunkowej w ekosystemie. Uczennice nawiązały wiele nowych znajomości, poznały obyczaje i kulturę innych krajów oraz rozwijały umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Wszyscy z dobrymi humorami wrócili do domów.

 

 

PROJEKT COMENIUS

 

W dniach 18 do 27 października 2013 roku w Budapeszcie odbyło się pierwsze spotkanie robocze grupy naszego projektu Comenius - "Biodiversity Conservation the Only Way to our Survival". Oprócz węgierskich gospodarzy oraz delegacji naszej szkoły w składzie: Elżbieta Rzok, Danuta Szwejkowska i Łukasz Widera, w spotkaniu uczestniczyli nauczyciele ze wszystkich szkół partnerskich - Grecji, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Podczas spotkania omówiono szczegóły dwuletniej współpracy oraz zaplanowano kolejne wizyty. Uczestnicy zapoznali się z węgierskim systemem edukacji na przykładzie szkoły, która nas gościła - Ady Endre Gimnazium. W wolnych chwilach zwiedzali węgierską stolicę. W ramach realizacji założeń projektu grupa wzięła udział w warsztatach dotyczących różnorodności biologicznej - stacjonarnych w szkole oraz terenowych w lasach Huvosvolgy-Szechenyi. Odbyło się również spotkanie z wiceministrem środowiska panem Illés Zoltán. Całe spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej i serdecznej atmosferze.